Co warto wiedzieć jadąc Seatem w świat?

Sprawny samochód, dokumenty, pełen bak i można ruszać w świat. Piękne autostrady sprzyjają dalekim podróżom, a nowoczesne auta Seat zapewniają komfort jazdy na długich odcinkach. Jednak, co kraj to obyczaj. Jest kilka rzeczy, o których warto wiedzieć.

Dokumenty i przepisy

Polskie prawo jazdy uprawnia do prowadzenia pojazdów w kraju i zagranicą. Jest dokumentem obowiązującym w państwach Unii Europejskiej, wraz z dowodem tożsamości, paszportem. Poza Unią wymagane jest międzynarodowe prawo jazdy, a nawet prawo jazdy lokalne (np. w Chinach należy przejść państwowy egzamin).

Na terenie Europy obowiązuje tzw. konwencja wiedeńska o ruchu drogowym. Samochód powinien być wyposażony zgodnie z przepisami kraju, w którym jest zarejestrowany. Wybierając się do Czech warto jednak zabrać komplet zapasowych żarówek, w Chorwacji nie przewozić kanistra z benzyną, a wjeżdżając do Hiszpanii mieć kamizelki odblaskowe zarówno dla kierowcy jak i pasażera. Jadąc samochodem firmowym, dobrze jest zabrać dokument, zgodę na wyjazd, wydany przez firmę leasingową.

Co może nas zdziwić?

Planując daleką podróż własnym Seatem, warto poznać przepisy kraju, do którego się wybieramy. Pozwoli to uniknąć mandatów, zaskoczenia niespotykanymi u nas praktykami drogowym i zwiększy bezpieczeństwo podróży.

Różnice między kulturą jazdy na drogach Skandynawii, a dynamiką południa Europy, są ogromne! Podróżujący Seatem po Norwegii trzeba zwolnić i zdjąć nogę gazu. Dobrze sprawdza się w takim terenie masywny SUV Seat Ateca, Seat Tarraco, czy wygodny rodzinny minivan taki jak Seat Alhambra, dostarczający maksimum wygody. Jadąc do Włoch czy Hiszpanii charakter podróży odda dynamiczny Seat Ibiza, nowoczesny Seat Leon. W tych regionach przydaje się głośny klakson, bo temperament Hiszpanów wyrażany jest gestami, jako naturalna ekspresja, a nie jak u nas- agresja.

W Luxemburgu obowiązkowe są przednie wycieraczki, bez względu na to czy pojazd ma przednią szybę. W Wielkiej Brytanii dopuszczalne jest załatwianie się przy samochodzie, ale tylko na tylną oponę, prawą ręką trzymając się auta. W Niemczech za jazdę nago kierowca nie zostanie ukarany mandatem, jako że auto traktowane jest, jako własność prywatna. Seat z napędem na cztery koła, z pewnością spełnia wymagania Islandii, gdzie ukształtowanie terenu wpłynęło również na uwzględnienie napędu samochodu w przepisach o ruchu drogowym.

Przewaga Seata nad samolotem

Podróż samochodem ma wiele zalet. Niezależność, samo decydowanie, różnorodność miejsc wartych zobaczenia. I choć samolotem dotrzemy szybciej, to Seatem zobaczymy więcej. Szczególnie polecana ludziom ciekawym świata, dla których podróż jest przygodą, a nie tylko sposobem na przemieszczanie się.