Deklarowany przez producenta poziom spalania – czy wierzyć tym wynikom

Poziom spalania – deklaracje kontra rzeczywistość

Jednym z najważniejszych parametrów mających wpływ na to, czy zdecydujemy się na kupno danego samochodu, jest poziom spalania. Producenci aut dwoją się i troją, aby przedstawić potencjalnym klientom satysfakcjonujące wyniki plasujące ich modele w czołówce rankingów najbardziej ekonomicznych modeli. Czy warto ufać deklarowanym przez koncerny danym? 

Teoria i praktyka – rozbieżności nie do pogodzenia

Warunki, w których przeprowadza się testy zużycia paliwa, określa prawo wspólne dla wszystkich krajów Unii Europejskiej. Eksperci wykonują badania nie na ulicach, a w kontrolowanych, laboratoryjnych warunkach. Pomiar spalania odbywa się w zamkniętym pomieszczeniu nagrzanym do temperatury 20-30 stopni. Utrzymywane jest w nim również odpowiednie ciśnienie oraz wilgotność powietrza. Po uzupełnieniu baku do poziomu 90% jego pojemności można przystąpić do pomiarów.

W starannie przygotowanej hamowni samochód „przejeżdża” 11 km. W istocie kręcą się jedynie koła pojazdu, natomiast cała konstrukcja pozostaje w miejscu. Osoba kontrolująca pojazd w początkowej fazie „rozpędza” auto do 50 km/h, aby następnie przyspieszyć do 120 km/h i z tą prędkością poruszać się przez 7km. W takich warunkach kierowca nie wykonuje gwałtownych ruchów, samochód przyspiesza i hamuje bardzo delikatnie i płynnie. Poziom spalania ustalany jest na podstawie pomiaru spalin. Uzyskane dane wpisywane są do katalogów, które mogą zniekształcać rzeczywistość. Podczas codziennej, mniej płynnej i regularnej jazdy w zróżnicowanych warunkach atmosferycznych osiągnięcie tak idealnych wyników jest praktycznie niemożliwe. 

Samochody przyjazne portfelowi i planecie

Zanim zdecydujesz się na kupno konkretnego samochodu, warto dokładnie przeanalizować prezentowane w katalogach dane. Zamiast bazować na idealistycznych informacjach producentów, warto poznać opinie użytkowników samochodu. Doskonałym źródłem wiedzy na temat rzeczywistych parametrów konkretnych modeli jest specjalistyczna prasa czy fora zrzeszające pasjonatów motoryzacji. Wśród samochodów cenionych za niski poziom spalania wyróżnić możemy między innymi auta marki SEAT.