Oszczędny SEAT Leon z manualną skrzynią biegów

Obecnie egzystencję przeciętnego Polaka regulują dwie kwestie: ekonomiczna i ekologiczna. Pierwsza z nich warunkuje prawidłowy byt: im więcej uda się zarobić i później zaoszczędzić, tym na więcej będzie można sobie pozwolić. W przypadku zagadnień ekologicznych społeczeństwo skupia się na środowisku przyrodniczym oraz ewentualnych potomkach – by zadbać o miejsce, w którym żyjemy, przez co jego walorami będą mogły cieszyć się nasze dzieci. Myślimy o tych aspektach również w kontekście kupna samochodu – by był on oszczędny, a przez to emitował mniej spalin do atmosfery. Pojazdem wpisującym się w te wytyczne jest nowy SEAT Leon.

SEAT Leon, czyli solidność i elegancja

Najnowszy hatchback hiszpańskiego producenta to dopracowane auto. Za nienaganny wygląd odpowiada grono światowej sławy projektantów, natomiast do jego budowy użyto najlepszych dostępnych materiałów. Dlatego SEAT Leon charakteryzuje się piękną, urzekającą i nieco agresywną sylwetką oraz trwałymi podzespołami, odpowiedzialnymi za bezawaryjną jazdę. Na szczególną uwagę zasługuje szeroka gama silników idealnie zestrojonych z manualnymi skrzyniami biegów.

Jak bardzo ekonomiczny jest nowy SEAT Leon?

Ręczna przekładnia od początku swojego powstania cechuje się niskim spalaniem, a przez to tańszą eksploatacją i mniejszą uciążliwością dla środowiska. Nowy SEAT Leon z najmocniejszym benzyniakiem pod maską (1.5 ECOTSI 150 KM 110 kW) zużywa raptem 6,6 l/100 km w cyklu miejskim, a najoszczędniejsza jednostka to spalanie rzędu 5,6 l/100 km (1.0 ECOTSI 85 KM 63 kW – cykl mieszany). Ponadto firma z Półwyspu Iberyjskiego oferuje następujące motory:

  • 1.0 ECOTSI 115 KM 85 kW (2 rodzaje skrzyni),
  • 1.5 ECOTSI 130 KM 96 kW.

Diesel i SEAT Leon

Fani diesla także znajdą coś dla siebie. SEAT Leon jest sprzedawany w dwóch wariantach wysokoprężnych, mianowicie to bliźniacze napędy o pojemności 1598 cm³ i mocy 115 KM (85 kW). Różnica polega na liczbie przełożeń. Jedna skrzynia posiada ich pięć, druga zaś sześć. Tylko od potencjalnego właściciela zależy, która opcja będzie dla niego najkorzystniejsza.