Pamiętaj o wymianie opon na zimę

Wymiana opon w aucie to kwestia bezpieczeństwa. Z jednej strony chodzi o to, że zniszczone i zużyte opony na pewno nie gwarantują odpowiedniej przyczepności, z drugiej natomiast, zima to pora roku, kiedy warunki na drogach zdecydowanie się pogarszają. Aby czuć się bardziej bezpiecznie w aucie, warto odwiedzić warsztat i zmienić opony na takie, które przystosowane są do zimowych wymagań.

W ASO Seat wymienią opony i koła

Oczywiście opony czy koła można wymienić samemu, ale po co, skoro dużo bardziej fachowo zrobią to specjaliści. Wystarczy odwiedzić na przykład autoryzowany serwis Seat, gdzie nie tylko profesjonalnie wykonają usługę, ale także ewentualnie doradzą w wielu kwestiach, jeśli będzie taka potrzeba. Warto dopytać i mieć świadomość, że na przykład zimowe opony wykonane są z takiej mieszanki i posiadają taki bieżnik, które pozwalają na dużo lepsze zachowanie auta w niskiej temperaturze, na śniegu lub lodzie czy w trakcie opadów. Jeśli odwiedzicie na przykład ASO Seat, to na pewno dowiecie się, iż budowa zimowych opon sprawia, że w trudnych warunkach zużywają się mniej, a przy okazji łatwo pozbywają się śniegu czy wody, co poprawia przyczepność i bezpieczeństwo.

Kiedy wymienić opony na zimowe?

Warto pamiętać, by ani nie spieszyć się ze zmianą opon na zimowe, ani nie robić tego zbyt późno. Jeśli wykonamy to zbyt wcześnie, zimowa opona będzie się łatwo zużywać. Jeżeli natomiast zdecydujemy się za późno, to możemy być pewni, iż letnie opony stracą swoje właściwości ze względu na niską temperaturę, a jazda po śniegu może być bardzo utrudniona. Wypada więc odwiedzić autoryzowany serwis, Seat jest z pewnością dobrym przykładem fachowej stacji, kiedy temperatura na zewnątrz nie przekracza 7 stopni Celsjusza. Chodzi oczywiście o średnie dobowe wskazania. Wówczas mamy pewność, że letnie opony stają się mniej wartościowe, a lepiej podczas chłodniejszych dni poradzą sobie ich zimowe odpowiedniki.

Obowiązku nie ma, ale wyobraźnia podpowiada, że warto zmienić opony

Wypada jeszcze podkreślić, że w Polsce nie ma obowiązku zmiany opon na zimowe, w czasie mroźnych miesięcy można jeździć na całorocznych, a nawet na letnich oponach. Niestety, testy i doświadczenie wskazują jednoznacznie – to igranie z ogniem. Jeżeli więc zależy nam na bezpiecznej jeździe podczas zimy, to podstawowym krokiem jest założenie zimowych opon.