Rok modelowy – co to oznacza dla klientów?

Jednym z najważniejszych parametrów, który bierzemy pod uwagę przy zakupie samochodu jest jego wiek. Tutaj jednak pojawia się pewne wyzwanie, ponieważ wielu sprzedawców zamiennie stosuje terminy rok produkcji i rok modelowy. Jak się w tym odnaleźć?

Rok modelowy pojazdu w salonie Seata

Jak tłumaczą specjaliści z salonu SEATA, rok modelowy to okres, w którym produkowany jest konkretny model samochodu o określonych cechach charakterystycznych. W przypadku większości samochodów (między innymi Seatów), okres ten rozpoczyna się w połowie roku kalendarzowego, a kończy rok później w tym samym okresie. Pojęcie ‘roku modelowego’ jest powszechnie stosowane przez specjalistów od marketingu w działaniach reklamowych promujących dany model samochodu.

Salon Seata – dlaczego rok modelu jest inny od roku produkcji?

Z racji tego, że rok modelowy w salonach SEAT rozpoczyna się w połowie roku kalendarzowego i kończy się również w połowie roku. Powszechne jest występowanie sytuacji, w której rok produkcji i rok modelowy różnią się od siebie. Przykładowo, jeśli samochód został wyprodukowany jesienią 2017 roku, jego rocznikiem modelowym będzie zapewne rok 2018.

Analogicznie sytuacja wygląda w przypadku innych roczników – każdy z nich wytwarzany jest w okresie od jesieni do wiosny następnego roku. Samochodem SEAT z rocznika modelowego 2019 będzie zarówno pojazd wyprodukowany w październiku 2018, jak i maju 2019. W przypadku sprzedaży w salonie, oba będą klasyfikowane jako jeden rocznik.

Rok modelowy, czy rok produkcji – na co zwrócić uwagę?

W przypadku zakupu nowego samochodu, nie ma większego znaczenia, czy spoglądamy na rok modelowy, czy też rok produkcji. Jak wskazują eksperci z salonów SEAT – oba pojazdy są nowe, przez co nie ma różnicy w ich użytkowaniu. Drobne różnice mogą występować podczas sprzedaży takiego pojazdu. Wówczas wyższą cenę można uzyskać za model z młodszego rocznika – lepiej jest więc decydować się na pojazdy z wiosny danego roku.