Auta elektryczne – co warto o nich wiedzieć

Auta elektryczne – wszystko, co powinieneś o nich wiedzieć

Codzienne wybory coraz większej rzeszy z nas są podyktowane troską o środowisko naturalne. Chcąc zredukować ilość śmieci i emisji szkodliwych gazów cieplarnianych, rezygnujemy z foliowych opakowań, segregujemy śmieci, inwestujemy w budownictwo pasywne, montujemy na domach baterie słoneczne… Ekologiczne trendy nie omijają rynku motoryzacyjnego. Odpowiedzią na potrzeby nowoczesnych kierowców idących z duchem czasu są samochody elektryczne. Co warto wiedzieć o rewolucjonizujących rynek pojazdach? Sprawdź!

Innowacje w motoryzacji – auta elektryczne krokiem naprzód 

Samochód elektryczny pozbawiony jest silnika spalinowego. W nowoczesnych pojazdach jego miejsce zajął elektryczny odpowiednik, który wprawia auto w ruch dzięki obracającemu się w polu magnetycznym wirnikowi. Funkcję baku na paliwo przejął akumulator, który regularnie należy ładować w specjalnych punktach (samochód może być zasilany nawet w domu, jednak specjalne stacje mają znacznie większą moc, co skraca czas ładowania).

Samochody elektryczne cenione są nie tylko za swoją ekologiczność, ale również komfort jazdy oraz bezpieczeństwo. Układ elektryczny jest inaczej rozmieszczony na podwoziu niż spalinowa konstrukcja, dzięki czemu samochody te z reguły są przestronniejsze. Brak łatwopalnego paliwa uniemożliwia wybuch samochodu. Co ciekawe, auta elektryczne są niezwykle ciche. Mimo tego, że wymiana samochodu osobowego na innowacyjny model elektryczny jest niemałym wydatkiem, warto mieć świadomość, że inwestycja szybko się zwróci. Eksperci szacują, że cena przejechania 100 km to w tym przypadku koszt niewiele ponad 6 zł.

Ciekawe nowości od SEATA

To, co do niedawna jeszcze było ciekawą nowością nieśmiało wchodzącą na rynek, dzisiaj wyznacza kierunek działań wielkich gigantów motoryzacyjnych. Samochody elektryczne z roku na rok zaczynają mocniej zaznaczać swoją obecność w głównym nurcie motoryzacyjnym. Prawdziwą gratkę dla fanów motoryzacji przygotował SEAT. Podczas tegorocznego Międzynarodowego Salonu Samochodowego w Genewie zaprezentowane zostały dwa modele, które redefiniują pojęcia ekologii, standardu, mobilności: mikrosamochód Minimo oraz pierwszy, w stu procentach elektryczny samochód SEAT el-Born zbudowany na platformie MEB.