Bezpieczne podróżowanie zaczyna się… od hamowania.

Bezpieczeństwo na drodze to temat, o którym można mówić pod wieloma aspektami. Niewątpliwie, jednym z niewidocznych, ale najbardziej istotnych, jest dbanie o system hamulcowy naszego pojazdu. Odpowiednia pielęgnacja pozwala na dłuższą eksploatację oraz wyższą skuteczność Jak zaoszczędzić i utrzymać poczucie bezpieczeństwa we własnym samochodzie?

System hamulcowy – jak w ogóle działa?

Podstawowym elementem układu hamulcowego są klocki hamulcowe – najczęściej montowane tylko na przedniej osi, gdyż od tyłu wspomagane są hamulcem bębnowym. Przy silniejszych silnikach spotkać się można z tarczami hamulcowymi, zamontowanymi na wszystkich kołach. Co ASO SEAT sprawdza przy kontroli hamulców?  Przede wszystkim zużycie klocków hamulców, a dokładniej grubość ich okładziny. To właśnie od niej zależy jakość naszego hamowania, a przy ich wymianie warto zapewnić sobie autoryzowany serwis seat, gdyż tańsze zamienniki mogą okazać się gorszej jakości.

Autoryzowany serwis SEAT zadba o Twoje hamulce!

Co możemy zrobić, aby utrzymać system hamulcowy w pełnej sprawności? Przede wszystkim często kontrole tego układu, które można dokonać już samemu w domu, a w razie potrzeby – wymiana. Nie warto oczekiwać, że „jeszcze dobre” okładziny hamulcowe mogą zostać, ale reagować już w chwili, gdy zobaczymy pierwsze oznaki zużycia.

Inne części układu, takie jak cylinderki hamulcowe, które w przypadku zablokowania zmniejszają wydajność hamulcową oraz zwiększają zużycie klocków czy też hydraulika – płyn hamulcowy, powinny być regularnie wymieniane. Płyn traci swe właściwości w czasie użytkowania, z czasem staje się mniej odporny na przegrzanie, które nieustannie występuje podczas hamowania.

Wśród wskazówek eksploatacyjnych z pewnością znajduje się unikanie ostrych, gwałtownych hamowań. Na co dzień, gdy nie grozi nam sytuacja awaryjnego zatrzymania samochodu, warto postarać się na delikatne hamowanie lub całkowite nieużywanie tego układu.

Autoryzowany serwis SEAT dokona diagnostyki Twojego układu hamulcowego, a następnie poprawi jego funkcjonowanie, jednocześnie dając Ci więcej wskazówek do bezpiecznego i wygodnego poruszania się autem.