Co powinno wchodzić w skład wyposażenia każdego samochodu?

Wyposażenie samochodu jest jedną z najważniejszych kwestii, którym powinien przyjrzeć się każdy kierowca. Po pierwsze, wszystkie niezbędne przedmioty okażą się być ogromną pomocą w razie wypadku lub nagłego, pechowego zdarzenia, na przykład złapania gumy. Drugim istotnym powodem jest tu fakt, że polskie prawo wyraźnie nakazuje odpowiednie wyposażenie samochodu.

Niezastosowanie się do tego wymogu grozi nam bowiem bardzo wysoką grzywną. Na szczęście, lista przedmiotów, które powinny wchodzić w skład wyposażenia naszego samochodu, nie należy do najdłuższych.

Co nakazuje prawo?

Każdy nowy samochód, na przykład miejski SEAT Arona lub terenowy Tarraco, pomimo swoich nowoczesnych rozwiązań, musi spełniać też wymogi prawne, abyśmy mogli wyjechać nim na polskie drogi. Jak nakazują przepisy, w naszym samochodzie powinna znajdować się sprawna gaśnica typu BC lub ABC. Jej pojemność musi wynosić przynajmniej 1 kg. Gaśnica nie może być przeterminowana (termin przydatności wynosi, zależnie od modelu, 3-5 lat), konieczne jest także jej zalegalizowanie.

Drugim przedmiotem, wymaganym przez prawo drogowe, jest trójkąt odblaskowy, stawiany na drodze w przypadku wypadku. Trójkąt powinien posiadać odpowiedni atest (tzw. homologacja), a także mocne odblaski i wysokiej jakości środek fluorescencyjny. Dobrze jest jednocześnie zadbać o to, aby trójkąt był prosty w rozłożeniu.

Pozostałe elementy wyposażenia, które powinny się znaleźć w naszym nowym Seacie

Chociaż polskie prawo nakazuje nam posiadanie gaśnicy i trójkąta, warto jest mieć pod ręką także i inne niezbędniki kierowcy. Pierwszym z przedmiotów, które nasz nowy SEAT powinien mieć w swoim wnętrzu, jest apteczka. Powinny się w niej znaleźć wszystkie niezbędne przedmioty, które przydadzą się w pomocy poszkodowanym do przyjazdu karetki. Mowa tu zatem o ustniku do sztucznego oddychania, opasce uciskowej, środkach dezynfekujących, kocu termicznym, opatrunkach oraz ochronnych rękawiczkach.

Pomocne są także podstawowe akcesoria naprawcze, dzięki którym nasz SEAT będzie w stanie samodzielnie dojechać do mechanika, gdy na drodze zaskoczy nas problem z oponą lub chłodnicą. Lewarki, taśmy izolacyjne, zestawy kluczy – wszystko to powinno znaleźć się w każdym bagażniku przezornego kierowcy.

Pełne wyposażenie w salonie SEATa!

Odwiedzając salon SEATa, każdy klient może mieć pewność, że sprzedawane samochody posiadają pełne wyposażenie, wymagane przez prawo. Dzięki temu, nie musimy wydawać dodatkowych pieniędzy, zaś zakupionym autem można natychmiast wyjechać na ulice, nie obawiając się mandatu. Specjalny konfigurator pozwoli nam dobrać dodatkowe funkcje auta, zaś doświadczeni specjaliści bardzo chętnie odpowiedzą na pytania wszystkich klientów. Sprawdź naszą ofertę i przekonaj się, jak niezastąpione są nasze samochody!