Czy olej w samochodzie wymieniać co roku, czy co 3 lata?

Olej silnikowy pełni bardzo ważną funkcję w każdym aucie, czy to dieslu, czy aucie na benzynę. Bez względu na to, czy będzie to SEAT, czy inny uznany producent współczesnych aut, zły dobór oleju silnikowego może zwiększyć ryzyko uszkodzenia samochodu, zmniejszyć nasze bezpieczeństwo.

Dzieje się tak dlatego, że olej silnikowy zapobiega przegrzewaniu się elementów ruchomych silnika, sprawia, że wszystkie części jednostki napędowej działają płynnie. Olej chroni silnik przed zatarciem. Ważne jest jednak to, co dzieje się z naszym samochodem po opuszczeniu np. autoryzowanego salonu SEATA. Pierwsze kilometry jazdy, sposób obchodzenia się z samochodem wpływa na moc auta oraz poziom zużycia paliwa.

Czy serwis ASO SEAT zaleca wymianę oleju po dotarciu?

Dawniej panowała moda na tzw. docieranie nowych samochodów. Właściciele starszych modeli SEATA mogą poświadczyć, iż obecnie czas owego odpowiedniego dopracowania luzu w napędzie auta skrócił się, gdyż nowoczesne samochody są docierane jeszcze w fazie produkcji. Po zakupie nowego auta zaleca się zatem pierwszą wymianę oleju w autoryzowanym salonie SEATA po przejechaniu pierwszych 5 000 tys. km.

Wśród znajomych zapewne słyszeliście, że wymiana oleju w nowym aucie powinna być po 3 000 km, inni mówili, że po 2 000 km. Zastanawiacie się, kto ma rację? Kto kogo próbuje naciągnąć na koszty? Odpowiedź jest zaskakująca. Rację mają wszyscy, gdyż każdy producent ma swoje zalecenia, co do poprawnej eksploatacji nowego samochodu, celem zachowania najdłuższej żywotności. A fakt konieczności wymiany oleju nie rzadko obecnie zgłaszają komputery pokładowe.

Dlaczego pierwsza wymiana oleju w ASO SEAT jest tak ważna?

W punktach ASO SEATA dużą wagę przywiązuje się do podniesienia świadomości użytkowników aut. Właściwe, delikatne obchodzenie się z zakupionym wymarzonym modelem SEATA zaowocuje niższymi kosztami eksploatacji auta i większym poczuciem naszego bezpieczeństwa. W pierwszych kilkudziesięciu godzinach pracy samochodu, czyli w okresie nazwijmy to „docierania auta”, mogą przedostać się do silnika opiłki metalu, wynikające z naturalnej pracy nowego silnika. Nie trzeba być ekspertem, znawcą aut, aby wydedukować, że opiłki metalu w oleju silnikowym oraz inne zanieczyszczenia nie są pożądane w jednostce napędowej.

Zaletą nowoczesnych olejów silnikowych dostępnych w autoryzowanych serwisach SEATA jest ich wysoka zdolność do wyłapywania wszelkich drobin metalu i pyłków powstałych przy produkcji aut, których mimo wysokiej jakości stosowanych sprężarek nie jest się w stanie usunąć całkowicie na etapie produkcji.

Zalety wymiany oleju w autoryzowanym serwisie SEATA

Najlepiej trzymać się zaleceń producenta i wskazań w książce serwisowej, którą prowadzi ASO SEAT, zapisując wszelkie wskazania silnika i dając wskazówki do dalszej eksploatacji auta.
Istotną zmianą, jaka nastąpiła w jakości zarówno olejów silnikowych, jak i „kondycji” naszych aut to fakt, iż większość nowoczesnych, współczesnych samochodów osobowych wymaga przeglądów co 30 000 km, a nie jak dawniej bywało co 10 000 km. Jest to spowodowane zmianą naszego trybu życia, potrzebami i oczekiwaniami wobec samochodów. Coraz częściej rocznie pokonujemy dystanse pow. 100 000 km. Gdyby technologia, inżynierowie SEATA nie przyszli nam z pomocą, musielibyśmy praktycznie co miesiąc wędrować na przegląd – gdyby rzeczywiście był racjonalny powód wykonywania przeglądów co 10 000 km. A to przyznacie sami, niedorzeczność.

Korzystając z autoryzowanego serwisu SEATA, będziemy mieć pewność, że zastosowano w naszym aucie olej najnowszej generacji, idealnie dobrany do mocy, potrzeb silnika w naszym SEACIE oraz zastosowano oryginalne wysokiej jakości filtry paliwa. Gdyż wraz z wymianą oleju ważne jest, by wymienić również wspomniany filtr paliwa, celem zachowania wysokich osiągów samochodu i niskiego zużycia paliwa.