Czym się różni leasing od kredytu?

Polskie przedsiębiorstwa coraz odważniej korzystają z zewnętrznych form finansowania – najczęściej decydują się przy tym na leasing lub kredyt. Czym polegają obie metody? Która z nich jest korzystniejsza dla przedsiębiorców? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w tekście.

Kredyt i leasing dla firm

Obie formy finansowania są chętnie stosowane przez przedsiębiorstwa działające na polskim rynku – przekonuje ekspert ds. finansowania z salonu SEAT. Produktem dużo bardziej rozpoznawalnym jest kredyt, który na rynku usług finansowych funkcjonuje już od wielu lat. Leasing jest dużo młodszą metodą na pozyskanie środków, jednak w wielu aspektach wykazuje się znaczną przewagą nad kredytem. Czym różnią się obie metody?

Podstawowe różnice między kredytem oraz leasingiem

Kredyt pozwala na pozyskanie środków niezbędnych do opłacenia inwestycji lub rozpoczęcia działalności gospodarczej. Doskonale sprawdza się również w przypadku regulowania bieżących wydatków przedsiębiorstwa. W zamian za otrzymane środki, kredytobiorca zobowiązany jest do regulowania rat kredytowych, których wysokość określona jest w harmonogramie.

Leasing oferowany jest nie tylko przez banki, ale również inne instytucje finansowe, które proponują swoim klientom możliwość finansowania środków trwałych. Dzięki temu przedsiębiorca może sfinansować zakup dowolnego środka trwałego np. samochodu SEAT. Warto pamiętać, że przez cały okres trwania umowy leasingowej, właściciel pojazdu będzie firma finansująca, jednak ogromną zaletą korzystania z leasingu jest możliwość ujęcia rat w kosztach firmy.

Zakup samochodu – kredyt, czy leasing?

W przypadku chęci zakupu samochodu SEAT bez konieczności angażowania dużych środków finansowych, leasing jest rozwiązaniem atrakcyjniejszym. Skorzystać z niego może nawet początkujący przedsiębiorca, a płacone raty leasingowe przynoszą realne korzyści podatkowe. Po zakończonej umowie można zrezygnować z prawa do wykupu, a zamiast tego skorzystać z leasingu na nowy samochodu marki SEAT.