Historia marki SEAT

Hiszpańska marka Seat jest jednym z młodszych koncernów samochodowych. Została założona w 1950 roku przez markę Fiat oraz organizację banków i państwowe przedsiębiorstwa. Większość pierwszych modeli była inspirowana samochodami włoskiego producenta, jednak obecnie Seat należy do Volkswagena i korzysta z jego rozwiązań technologicznych. 

Pierwsza fabryka marki Seat

Pierwsza fabryka Seata została otwarta 5. czerwca 1953 roku w Zona Franca w Barcelonie, a już 13. listopada wyjechał z niej pierwszy samochód. Był nim Seat 1400, odpowiednik Fiata 1400, który ówcześnie był uważany za dość luksusowy model. Posiadał silnik o 44 koniach mechanicznych, pozwalający na rozwinięcie prędkości do 120 km/h. Początkowo fabryka produkowała 5 samochodów dziennie, więc do końca roku wyprodukowano w niej ponad dwa tysiące egzemplarzy. W fabryce pracowało 900 osób. 


Model 600 – pierwszy sukces marki Seat 

Największym sukcesem na początku działalności firmy był model 600 – odpowiednik Fiata o tym samym numerze. Jego produkcja ruszyła 27 czerwca 1957 roku, a do sierpnia 1973 roku sprzedano ponad 800 tysięcy egzemplarzy. Hiszpanie pokochali to kompaktowe auto, które najpierw było dostępne z silnikiem 636 cm3, a następnie 767 cm3. Seat stawał się najpopularniejszym dostawcą samochodów w Hiszpanii.

Szybka droga na szczyt marki Seat Już w 1968 roku Seat wyprodukował milion samochodów, a w 1974 roku ta liczba wzrosła do dwóch milionów. Wtedy fabryki Seata dziennie opuszczało już dwa tysiące aut. W 1965 roku auta marki Seat zaczynają pojawiać się na ulicach Ameryki Południowej. W latach 80. niespodziewanie zaczynają pojawiać się animozje na linii Fiat-Seat, co ostatecznie kończy ich współpracę już w 1981 roku.

Seat obecnie
Seat jest obecnie liderem na rynku hiszpańskim. Z powodzeniem wypuszcza kilka modeli rocznie, a ostatnio wypuścił także nową markę o nazwie Cupra, w ramach której klientom będą dostarczane ekskluzywne samochody o sportowej linii. Marka Seat cały czas się rozwija i zyskuje na popularności i nic nie wskazuje na to, by wkrótce miało się to zmienić.