Jakie środki chemiczne wybrać do pielęgnacji karoserii SEATA?

Zadbane auto będzie wyglądało jak prosto z salonu, nawet jeśli będzie miało już kilka lat, a jego okres gwarancji dawno się skończy. Wszystko zależy od tego, w jaki sposób będziemy się na co dzień obchodzili z naszym ukochanym mechanicznym koniem – SEATEM. Auto o siebie samo nie zadba. Dobrze wyglądać będzie jedynie to auto, które będzie właściwie zabezpieczane na zimę oraz myte przy użyciu odpowiedniej techniki i środków czyszczących, które nie będą rysować delikatnej powłoki ochronnej lakieru.

Auto z salonu jest zwykle zabezpieczone wysokogatunkowymi preparatami specjalistycznymi do autodetalingu. W przypadku każdego typu auta, tak i przypadku SEATA, warto korzystać z preparatów wysokiej jakości, ściśle dobranych do rodzaju powłoki lakierowej, jakie zastosowano na naszym pojeździe.

Jakie środki chemiczne zalecane są do karoserii SEATA?

Właściwie zabezpieczyć nadwozie SEATA przed osadzaniem się brudu i tym samym podniesienia trwałości powłoki lakierowej pomogą;

  • Preparaty ceramiczne – chroniące wypolerowany lakier. Ważne jest, aby używać ich zgodnie z zaleceniami producenta, tj. zachowując odpowiednią kolejność nakładania preparatów zabezpieczających karoserię naszego SEATA. Zaczyna się tu od odłuszczaczy, preparatów myjących, na preparacie ceramicznym skończywszy,
  • Woski naturalne – to jedne z droższych preparatów pielęgnacyjnych dostępne w renomowanych salonach kosmetyki samochodowej, dające niesamowity efekt nawet spraye „polimerowe” – tzw. sealanty, które w szybki i przystępny cenowo sposób przywrócą dawną świetność karoserii naszego auta,
  • Detailery (tzw. szybkie woski) – idealne dla przydomowej korekty stanu powłoki lakierowej w naszym SEACIE. Ich zaletą jest to, że nie brudzą uszczelek, więc brak wprawy w nakładaniu preparatów ochronnych nie spowoduje oszpecenia auta,
  • Woski polerujące – które jednocześnie usuwają wszelkie zanieczyszczenia z nadwozia SEATA oraz maskują drobne zadrapania lakieru. Warto mieć na uwadze fakt, iż preparaty ścierne na bazie wosku nie nadają się do mechanicznego polerowania lakieru, a ich nakładanie jest dość pracochłonne.

Co wpływa na pogorszenie się stanu lakieru w SEACIE?

Nieumiejętne mycie, używanie złych środków myjąco-czyszczących do auta może powodować, że nakładając na auto pianę, jednocześnie działamy jak papier ścierny, zarysowując drobinami piasku, pyłu delikatną powłokę lakierową naszego SEATA. Często nasz lakier jest zniszczony mimo poddawania go czyszczeniu na myjniach ciśnieniowych, gdzie w pośpiechu zapominamy o właściwym kierunku czyszczenia pojazdu.

O czym trzeba pamiętać, dobierając preparaty do pielęgnacji karoserii?

W przypadku polerowania lakieru SEATA nie można się spieszyć. Trzeba dużej wprawy i cierpliwości, aby poprawnie dokonać zabezpieczenia na zimę całej powłoki lakierowej. Zabierając się do czyszczenia i zabezpieczania karoserii w aucie, musimy pamiętać, aby nie robić tego ani w trakcie mrozów, opadów, ani w trakcie upałów.

Prace konserwacyjne w przypadku powłok lakierowych najlepiej powtarzać kwartalnie. Jeśli nie dysponujemy wolnym czasem, na pewno należy wyrobić sobie zwyczaj zabezpieczania auta raz w roku na sezon zimowy. Po okresie zimy zaś poddać SEATA gruntownemu czyszczeniu całego auta (wraz z podwoziem), celem usunięcia wszelkich śladów soli drogowej.