Kamery w aucie – wygoda i bezpieczeństwo

Kamera w samochodzie może mieć wiele funkcji, które są przydatne zarówno kierowcy, jak i pasażerom, a także innym uczestnikom ruchu drogowego. Wyróżnia się przynajmniej kilka rodzajów kamer w aucie, jednak wiele zależy od konkretnego modelu samochodu. Nowe technologie służą wszystkim, ponieważ zapewniają bezpieczeństwo, dbają o wygodną i komfortową jazdę, a także zwiększają spokój u kierowcy.

Kamera cofania – pewność i bezpieczeństwo

Zdarza się, że nawet najbardziej doświadczeni kierowcy, mają problemy z parkowaniem. Dzieje się tak zwykle w trudnych warunkach, na przykład gdy jest mało przestrzeni lub na zewnątrz panują niekorzystne warunki atmosferyczne. Kamera cofania jest wbudowana w niektóre modele samochodów, na przykład do Seata Leona, natomiast istnieje także możliwość dokupienia tego akcesorium do innych modeli. Kamera cofania uaktywnia się w momencie, w którym kierowcy wrzuca bieg wsteczny. Dzięki temu możliwe jest zaparkowanie w sposób idealny, a dodatkowo w kamerze z łatwością można zauważyć to, co znajduje się z tyłu samochodu, także w tzw. martwym punkcie.

Asystent pasa ruchu jako dodatkowa funkcja

Asystent pasa ruchu to funkcja, która znajduje się na przykład w Seacie Tarraco. System ten bazuje na kamerze, która śledzi pasy ruchu na drodze i wykrywa niepożądne zmiany pasów, które są nagłe i mogą wynikać ze zmęczenia kierowcy, zaśnięcia lub po prostu nieuwagi. Po wykryciu zmiany toru następuje wzbudzenie sygnału dźwiękowego, który może zaalarmować kierowcę.

System rozpoznawania znaków drogowych

W niektórych modelach samochodów (na przykład w Seacie Tarraco) dostępna jest zintegrowana przednia kamera, która pokazuje nie tylko ograniczenie prędkości kierowcy, ale także zakazy wyprzedzania. W ten sposób samochód samodzielnie rozpoznaje znaki drogowe i je monitoruje, a kierowca może zobaczyć wszystkie zakazy lub ograniczenia na wirtualnym kokpicie. W ten sposób zwiększa się bezpieczeństwo w trakcie jazdy oraz komfort.