Klimatyzacja w samochodzie – jak o nią prawidłowo dbać?

Klimatyzacja w samochodzie przestaje być luksusem, obecnie montowana jest w każdym nowym samochodzie i pozwala przetrwać nieznośnie upalne lata. Jest to jednak jedna z tych samochodowych instalacji, która wymaga systematycznego przeglądu i szczególnego dbania, w przeciwnym wypadku może całkowicie przestać działać, a nawet zaszkodzić naszemu zdrowiu. Na czym takie dbanie o klimatyzację polega i dlaczego warto korzystać z usług ASO Seat?

Jak dbać o klimatyzację na co dzień?

Codziennie odpowiednie i mądre korzystanie z klimatyzacji jest ważnym czynnikiem w dbaniu o nią. To jak jej używamy, ma wpływ na jej działanie i późniejsze ewentualne awarie. Przede wszystkim warto włączać ją przez cały rok, przynajmniej raz w tygodniu, nawet zimą. Mechanizm klimatyzacji uzupełniony jest olejem rozprowadzanym przez czynnik chłodzący. Nieużywanie go przez dłuższy czas doprowadzi do tego, że olej zacznie osadzać się na częściach klimatyzacji i podczas uruchomienia sprężarka nie będzie dostatecznie nasmarowana, co doprowadzi do jej uszkodzenia. Dlatego warto uruchamiać ją nawet na kilka minut w ciągu tygodnia np. do odparowywania szyb zimą. Jest to dużo szybszy sposób, niż ogrzewanie szyby a do tego pozwala na pozbycie się nadmiar wilgoci z pojazdu. Ważne jest także to, by podczas używania klimatyzacji zamykać okna. Dzięki temu nie będzie ona pracowała na marne, próbując schłodzić powietrz, które dostaje się do samochodu z zewnątrz.

Rób przegląd co 10 000 km lub co roku

Tak, jak cały samochód wymaga corocznego przeglądu, tak klimatyzacja powinna być takowemu poddawana co 10 000 km lub co roku. Najlepiej udać się do sprawdzonego serwisu, którym jest m.in. autoryzowany serwis Seat. Mechnicy z takiego serwisu doskonale wiedzą, czego potrzebuje klimatyzacja, co jest do wymiany i jak ją czyścić. Nie powinno się tego robić na własną rękę. Dlatego korzystanie z usług ASO Seat czy innych autoryzowanych serwisów to pewność, że klimatyzacja będzie działać sprawnie i bezpiecznie, a jakiekolwiek części, czy elementy będą wymienione na oryginalne i nowe.