Klimatyzacja w samochodzie – kiedy reagować w ASO Seat?

Klimatyzacja to urządzenie, które wykorzystywane jest w każdym samochodzie przez cały rok. Latem ochładza kabinę i podnosi standard podróżowania, a zimą pozwala na utrzymanie przejrzystości szyb, które zachodzą parą wodną. Wymaga regularnego serwisowania, a także dodatkowych działań, aby mogła poprawnie funkcjonować. Kiedy reagować na niepokojące sygnały?

Przegląd autoklimatyzacji? Tylko przez autoryzowany serwis SEAT.

Wszelkiego rodzaju przeglądy warto dokonywać w autoryzowanych punktach serwisowych, gdyż dają pewność podtrzymania gwarancji. Dlaczego warto dokonywać przeglądu klimatyzacji? Przede wszystkim dla jej oczyszczenia. Zaniedbany system to ogromne pokłady bakterii, grzybów oraz pleśni, które wdychamy podczas podróży. Przeglądy zapewnią układowi pełną wydajność i zapobiegną awariom. Najlepiej dokonywać ich raz w roku, w okresie wiosennym.

Po czym poznać niewydajność klimatyzacji?

Oczywiście, najprostszym objawem problemu z systemem autoklimatyzacji jest niewydajne chłodzenie powietrza. Może się to odbywać z dwóch przyczyn: niektóre elementy układu mogą po prostu przestać działać, wtedy kompresor nie zostanie uruchomiony lub zbyt mała ilość czynnika klimatyzacji, specjalnej substancji pozwalającej na prace systemu, w samym układzie.

Kolejną oznaką jest nieprzyjemny zapach oraz zaparowane szyby. Zapach wydobywający się z otworów układu wentylacji jest najczęściej powiązany z bakteriami czy pleśnią, a przede wszystkim – zaniedbaniem czystości filtra kabinowego.  Warto również skupić się na hałasie czy dziwnych odgłosach, które mogą dochodzić z klimatyzacji. Ważną informacją jest również poziom zużycia paliwa, który przy uszkodzonym układzie znacząco rośnie.

Wymiana części czy naprawa całościowa układu autoklimatyzacji jest drogą inwestycją, którą przeprowadzi każdy autoryzowany serwis SEAT. Warto zadbać o swój sprzęt regularnie, a nie tylko w chwili uszkodzenia, aby uniknąć nadmiernych kosztów.