Krótka historia marki SEAT

SEAT: krótka historia wielkiej marki

Mimo tego, że SEAT jest jedną z najmłodszych marek samochodowych na rynku, może poszczycić się pozycją jednego z najbardziej cenionych, dynamicznie rozwijających się i nowoczesnych producentów wysokiej klasy samochodów osobowych. Jak wyglądały początki hiszpańskiego giganta motoryzacyjnego? Poznaj krótką historię marki SEAT!

Od raczkującej firmy do prężnie rozwijającego się koncernu…

Korzenie marki SEAT sięgają 1950 roku. To właśnie wtedy, w słonecznej Hiszpanii, swoje siły połączyli Hiszpański Narodowy Instytut Przemysłu, sześć banków oraz włoski koncern FIAT, dając życie Sociedad Española de Automóviles de Turismo – nowej marce motoryzacyjnej z wielkim potencjałem na rozwój. Mimo tego, że SEAT nie był pierwszą firmą produkującą samochody na Półwyspie Iberyjskim, to właśnie on w błyskawicznym czasie zyskał status lidera.

Pierwszy samochód marki SEAT zjechał z taśmy produkcyjnej w barcelońskiej fabryce Zona Franca 13 listopada 1953 roku. Debiutancki model 1400 wyprodukowany został na licencji FIATA. 4 lata po udanym wejściu na rynek SEAT prezentuje model 600, który odnosi fenomenalny sukces i przynosi młodej marce rozgłos i międzynarodowe zainteresowanie, czego efektem jest rozpoczęcie eksportu w 1965 roku. 

W 1980 FIAT sprzedaje swoje udziały i SEAT staje się marką w pełni hiszpańską. Od 1982 roku udziały w koncernie wykupuje niemiecki Volkswagen AG, aby do 1990 całkowicie przejąć stery nad marką. Pierwszym owocem współpracy z niemieckim koncernem był SEAT TOLEDO.

SEAT dzisiaj

Marka SEAT przez lata swojej działalności zyskała status nowoczesnej marki kształtującej kierunek rozwoju rynku motoryzacyjnego. Na tegorocznym Międzynarodowym Salonie Samochodowym w Genewie hiszpańska marka zaprezentowała trzy nowe modele, które nie przejdą bez echa – rewolucyjny, idealny do miasta Minimo o kompaktowych rozmiarach, ekologiczny SEAT el-Born z elektrycznym napędem oraz CUPRA Formentor – koncepcyjny model z silnikiem hybrydowy plug-in.