Marzysz o ekonomicznym aucie? Dbaj o jego opony!

Ekonomiczne, piękne, szybkie auto to marzenie każdego kierowcy. O tym, że jest możliwe jego posiadanie wiedzą właściciele SEATA, którzy mogą cieszyć się mocą auta ofiarowaną im przez producenta, cieszyć się niskim zużyciem paliwa i w związku z tym sporymi oszczędnościami w portfelu.

Niskie koszty eksploatacyjne samochodu są ściśle powiązane ze stylem jazdy i dbaniem o stan techniczny naszego SEATA. Dbanie o auto nie powinno ograniczać się jedynie do zadbania o regularne przeglądy, wymiany płynów w aucie, dbanie o karoserię auta, ale również o właściwe zadbanie o opony w aucie.

Dlaczego ważne jest właściwe postępowanie z oponami w SEACIE?

Od stanu opon w samochodzie zależy nasze bezpieczeństwo. To, w jaki sposób będziemy się z nimi obchodzić, będzie miało wpływ na szybkość ich zużycia. Na żywotność opon mają wpływ:

  • Właściwe ciśnienie w oponach,
  • Prawidłowe wyważenie kół,
  • Używanie opon zgodnie z przeznaczeniem.

Dobrze dobrane parametry użytkowe opony wpływają na odpowiednią ich przyczepność do podłoża, mniejsze odkształcanie się i tym samym właściwe rozłożenie obciążenia na całej powierzchni opony.

Dlaczego trzeba pamiętać o sprawdzaniu ciśnienia w oponach w SEACIE?

O tym, jak ważne jest ciśnienie powietrza w oponach, świadczy fakt, że od 2014 roku, każdy wyprodukowany model SEATA (zgodnie z obowiązującym prawem UE) wyposażony jest w system monitorowania ciśnienia powietrza w oponach ((TPMS).

Ciśnienie w oponach może uchodzić naturalnie, może być spowodowane różnicami temperatury lub niewielkich uszczerbków w ogumieniu. Celem zapewnienia właściwej przyczepności, zwiększenia bezpieczeństwa i zmniejszenia procesu zużycia opony musimy unikać nadmiernego ciśnienia w oponach.

Zbyt duże ciśnienie powoduje przyspieszenie zużycia bieżnika w jego centralnej części. Chcąc utrzymać stan naszych opon jak najdłużej w dobrej kondycji, powinniśmy trzymać się zaleceń SEATA (umieszczonych na tabliczce znamionowej znajdującej się w każdym aucie).

Używaj opon w SEACIE zgodnie z przeznaczeniem

Nie ma nic bardziej destrukcyjnego dla naszych opon, jak użytkowanie ich w warunkach, do jakich nie są fabrycznie przystosowane. Opona zimowa ma inną mieszankę gum niż letnia. Niewłaściwe stosowanie opon, unikanie kupna kompletu opon zimowych wiąże się z ryzykiem utraty przyczepności poniżej 7 stopni Celsjusza i szybszemu zużyciu bieżnika (spowodowanego boksowaniem kół).

Podobny skutek odniesiemy, jeśli nie będziemy przykładać uwagi do wyważania kół przy każdej zmianie opon, czy też najechaniu gwałtownie na nierówność w drodze, krawężnik itp. W ASO SEAT wyważanie kół to standard, o którym nie musisz nikomu przypominać, tak samo, jak to, że przed każdym montażem kompletu letniego, czy też zimowego zostanie oceniony ich stan faktyczny i możliwość dalszej eksploatacji.