O Mławie

Mława to jedno najstarszych miast Mazowsza. Leży na Północnym Mazowszu, na Wzniesieniach Mławskich, tuż przy granicy z województwem warmińsko-mazurskim. Zajmuje prawie 35 km kw., a zamieszkuje je ponad trzydzieści tysiące osób.

Na początku XX w. Mława stała się najbogatszym miastem północnego Mazowsza, jednak podczas II Wojny Światowej 67% jej zabudowy zostało zniszczone.

 

„Polska Linia Maginota”

Przez pierwsze trzy dni II wojny światowej atak hitlerowskich wojsk powstrzymywały potężne umocnienia otaczające Mławę: 50 żelbetowych schronów, budowle ziemno-drewniane i okopy. Niemcy stracili wtedy aż 39 czołgów. Zespół schronów zachował się do dziś i można go zwiedzać idąc z rynku w Mławie czerwonym szlakiem turystycznym walk wrześniowych 1939 r. Jest to nie lada gratka zwłaszcza dla pasjonatów fortyfikacji i obiektów wojskowych.

 

Zabytki Mławy

Będąc w Mławie warto zobaczyć zabytki, których w niej nie brakuje. Można zacząć od kościoła parafialnego pod wezwaniem Świętej Trójcy, wybudowanego prawdopodobnie w 1477 roku, pierwotnie w stylu gotyckim, po pożarze z 1692 roku odnowionym w stylu barokowym. W drugiej połowie XIX wieku kościół został powiększony i całkowicie przebudowany w stylu neobarokowym poprzez dostawienie naw bocznych i wież frontowych.

Następnie proponujemy zwiedzić późnobarokowy kościół pod wezwaniem św. Wawrzyńca, wybudowany w 1786 r. na wzgórzu cmentarnym.

Na pewno warto też zobaczyć ratusz miejski, odbudowany pod koniec XVIII. Z wieży ratuszowej odgrywany jest codziennie o 12:00 hejnał Mławy. Jest to melodia skomponowana w 1999 r. przez Mariusza „Mario” Szabana, wygrywana na trąbce lub odtwarzana elektronicznie, codziennie o godzinie 12:00 (oraz w rocznicę bitwy pod Mławą (1 września o godz. 19.00) i w Nowy Rok).

 

 

Seat Arona

Seat Arona to doskonała propozycja motoryzacyjna dla zwiedzających polskie zabytki, nie tylko w Mławie. Jest to dynamiczny i oszczędny oraz przyjemny dla oka miejski crossover. W autoryzowanych salonach Seata znajdą Państwo również nowy Seat Arona. Nowy Seat Arona to nagradzany wieloma nagrodami SUV, który mogą Państwo wypróbować podczas jazdy próbnej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *