O Mławie

Mława to jedno najstarszych miast Mazowsza. Leży na Północnym Mazowszu, na Wzniesieniach Mławskich, tuż przy granicy z województwem warmińsko-mazurskim. Zajmuje prawie 35 km kw., a zamieszkuje je ponad trzydzieści tysiące osób.

Na początku XX w. Mława stała się najbogatszym miastem północnego Mazowsza, jednak podczas II Wojny Światowej 67% jej zabudowy zostało zniszczone.

 

„Polska Linia Maginota”

Przez pierwsze trzy dni II wojny światowej atak hitlerowskich wojsk powstrzymywały potężne umocnienia otaczające Mławę: 50 żelbetowych schronów, budowle ziemno-drewniane i okopy. Niemcy stracili wtedy aż 39 czołgów. Zespół schronów zachował się do dziś i można go zwiedzać idąc z rynku w Mławie czerwonym szlakiem turystycznym walk wrześniowych 1939 r. Jest to nie lada gratka zwłaszcza dla pasjonatów fortyfikacji i obiektów wojskowych.

 

Zabytki Mławy

Będąc w Mławie warto zobaczyć zabytki, których w niej nie brakuje. Można zacząć od kościoła parafialnego pod wezwaniem Świętej Trójcy, wybudowanego prawdopodobnie w 1477 roku, pierwotnie w stylu gotyckim, po pożarze z 1692 roku odnowionym w stylu barokowym. W drugiej połowie XIX wieku kościół został powiększony i całkowicie przebudowany w stylu neobarokowym poprzez dostawienie naw bocznych i wież frontowych.

Następnie proponujemy zwiedzić późnobarokowy kościół pod wezwaniem św. Wawrzyńca, wybudowany w 1786 r. na wzgórzu cmentarnym.

Na pewno warto też zobaczyć ratusz miejski, odbudowany pod koniec XVIII. Z wieży ratuszowej odgrywany jest codziennie o 12:00 hejnał Mławy. Jest to melodia skomponowana w 1999 r. przez Mariusza „Mario” Szabana, wygrywana na trąbce lub odtwarzana elektronicznie, codziennie o godzinie 12:00 (oraz w rocznicę bitwy pod Mławą (1 września o godz. 19.00) i w Nowy Rok).

 

 

Seat Arona

Seat Arona to doskonała propozycja motoryzacyjna dla zwiedzających polskie zabytki, nie tylko w Mławie. Jest to dynamiczny i oszczędny oraz przyjemny dla oka miejski crossover. W autoryzowanych salonach Seata znajdą Państwo również nowy Seat Arona. Nowy Seat Arona to nagradzany wieloma nagrodami SUV, który mogą Państwo wypróbować podczas jazdy próbnej.