Przewożenie dziecka w foteliku – co warto wiedzieć?

Rodziny z dziećmi muszą dostosować się do ogólnych przepisów, a także skoncentrować na bezpieczeństwo swoich maluchów. Ważne jest więc, aby nie ignorować podstawowych zasad i zatroszczyć się o najmłodszych.

Przewożenie dziecka w foteliku a prawo

Przede wszystkim należy zaznaczyć, że dziecko do 12 roku życia oraz takie, które nie przekroczyło 150 centymetrów wzrostu musi być przewożone w foteliku. Za złamanie tego przepisu grozi grzywna oraz punkty karne. Jednak to nie strach przed mandatem powinien być podstawą działań, tylko troska o bezpieczeństwo swojego malucha. Oznacza to, że dziecko należy każdorazowo, nawet na krótkich dystansach, przewozić w foteliku.

Jak dobrać fotelik dla dziecka do auta?

Warto wiedzieć, że największe znaczenie ma dostosowanie fotelika do wagi dziecka oraz wzrostu. Wyróżnia się cztery główne przedziały wagowe, tj.: 0 (dziecko o masie do10 kg), I (od 9 do 18 kg), II (od 15 do 25 kg) oraz III (od 22 do 36 kg). Dodatkowo, głowa dziecka nie może wystawać poza fotelik, dlatego konieczna jest wymiana fotelika, który jest za niski dla dziecka, gdy ono urosło. Nie należy także kupować fotelika z niepewnego źródła, ponieważ nie wiadomo, czy nie uczestniczył on w wypadku. Wybierając fotel warto zwrócić uwagę na certyfikaty bezpieczeństwa producenta, a także różne oznaczenia montażu. Należy zaznaczyć, że na dłuższą podróż polecane są zwykłe foteliki, a nie siedziska bez oparcia.

Standardy bezpieczeństwa

Wybierając auto także należy zwracać uwagę na dodatkowe akcesoria. W ofercie Seata, wszystkie samochody posiadają system mocowania ISOFIX, który jest zdecydowanie najbezpieczniejszy i do tego systemu warto dobrać fotelik. System ten pozwala na zamocowanie siedziska dziecka, bez używania pasów bezpieczeństwa, za pomocą specjalnych zaczepów. Przykładowo, Seat Leon lub Seat Tarraco dedykowane są dla całych rodzin, które sporo podróżują, dlatego decydując się na taki pojazd można być pewnym, że posiada system ISOFIX.