O rezerwacie przyrody Wąwóz Szaniawskiego

Rezerwat przyrody Wąwóz Szaniawskiego to leśny rezerwat przyrody utworzony w 1977 r. na terenie wsi Jadwisin w gminie Serock. Początkowo zajmował 11,50 hektara, a w 2011 roku został powiększony do 13,9312 hektara. Otulina wokół rezerwatu zajmuje powierzchnię 34,03 hektara.

Rezerwat ten utworzono z myślą o zachowaniu drzewostanów o charakterze zbliżonym do naturalnego, odznaczających się różnorodnością zbiorowisk roślinnych. Na jego terenie występuje las mieszany z sosną i pomnikowymi dębami porastającymi wysoką skarpę doliny Narwi oraz zbocze wąwozu.

Nazwa rezerwatu pochodzi od nazwiska sławnego pisarza i dramaturga Jerzego Szaniawskiego, który urodził się w tym miejscu i spędził w nim wiele lat swego życia. Jego rodzinny dom stojący nad brzegiem Jeziora Zegrzyńskiego spłonął w siedem lat po śmierci pisarza, w 1977 roku. Podczas pożaru spłonęły pamiątki po nim, jak rękopisy i bogata biblioteka. Przyczyną pożaru prawdopodobnie było podpalenie dokonane przez dwóch pijanych mężczyzn, którzy tam wówczas przebywali.

Wąwóz Szaniawskiego to najmniejszy rezerwat położony na terenie gminy Serock. Odwiedzający go często podkreślają, jak uroczym jest miejscem, ale też wymagającym dla turystów, ponieważ jest w nim dużo stromizn. Rezerwat jest miejscem bytowania małych ssaków, saren, wiewiórek, lisów oraz ptaków, jak bażanty królewskie i grzywacze (z rodziny gołębiowatych).

Dotrzeć do rezerwatu można oczywiście samochodem, co wydaje się najwygodniejsza opcją. Choć komfort jazdy uzależniony jest w dużym stopniu od samochodu.

 

 

Seat Arona

Seat Arona to samochód, który chcielibyśmy Państwu polecić nie tylko na podróż do rezerwatu przyrody Wąwóz Szaniawskiego. To samochód osobowy typu crossover klasy aut miejskich produkowany przez markę SEAT od 2017 roku, zbudowany na bazie nowej płyty podłogowej VW MQB-A0 .

 

Nowy Seat Arona

Nowy Seat Arona, nagrodzony za najlepszy design w konkursie Red Dot Design 2018 to jeden z modeli, które proponujemy Państwu w autoryzowanych salonach Seata. Warto zapoznać się z naszą ofertą i wybrać wariant odpowiedni dla siebie.