Sen o kabriolecie

Chociaż klimat w północnej Europie nas nie rozpieszcza, sen o posiadaniu własnego kabrioletu śni się nie jednemu. Włosy rozwiane na wietrze, przeciw słoneczne okulary, szeroka pusta droga i poczucie niezwykłej wolności…

Taki obraz doskonale pasuje do słonecznej Hiszpanii, Lazurowego Wybrzeża czy słonecznej Ibizy. Niestety na polskich drogach mało jest samochodów w wersji cabrio i nic nie wskazuje na to, by miało się to zmienić.

Targi motoryzacyjne drogowskazem przyszłości

Obserwując nowości pojawiające się na imprezach branżowych typu Targi Motoryzacyjne, czy Salony Samochodowe można odnieść wrażenie, że motoryzacja skierowana jest na e-mobilność. Podnoszenie poprzeczki technologicznych rozwiązań, zaskakiwanie designerską formą i nieodzowny blask najnowszych samochodów, stawiany jest na równi z potrzebami ekologicznymi i rozwiązaniami dla mobilności w dużych aglomeracjach miejskich.

Auta elektryczne zamiast tankowania na stacjach benzynowych?

Wkraczamy w erę samochodów elektrycznych. Czołowi producenci wypuszczają na rynek coraz to dostępniejsze modele. Przyciągają zarówno dostępniejszą ceną, ekonomiką jazdy jak i zasięgami przejazdu.

Z Salonu Samochodowego na lokalne drogi

Weźmy pod lupę Seata, który w tym roku zaskoczył w Genewie trzema koncepcyjnymi pojazdami, robiąc krok ku przyszłości motoryzacji. Miejski dwuosobowy Minimó, elektryczny el-Born oraz wysokowydajna hybryda CUPRA Formentor. Zupełnie różne modele, które pokazują możliwości technologiczne i zwiastują drogę ku elektrycznym pojazdom.

Cofając się ponad 30 lat wstecz do roku 1984, kiedy to w czasie Salonu Samochodowego w Paryżu, światło dzienne ujrzał nowy Seat Ibiza, można zobaczyć jaki postęp nas czeka. Początkowo trzy drzwiowe auto, będące odpowiedzią na zapotrzebowanie mobilności hiszpańskich miast i miasteczek, miało 3,6m długości (4cm więcej niż obecny Seat Mii). W latach 1986-1991 prezentowano cztery odsłony jego egzotycznej wersji bez dachu, jednak Seat Ibiza Cabrio nigdy nie doczekał się seryjnej produkcji.

SUVy zamiast kabrioletów

Wszystko wskazuje na to, że kabriolety nie wejdą do seryjnych produkcji jak SUVy czy crossovery. To one święcą ostatnio tryumfy i zaliczają kolejne odsłony i przyszłościowe wersje elektrycznych samochodów przyszłości.