Auta hybrydowe – co warto o nich wiedzieć

Auta hybrydowe – krok w stronę przyszłości

Koncerny samochodowe z roku na rok wprowadzają szereg zmian, dzięki którym pojazdy mają dopasowywać się do dzisiejszych realiów. Odpowiedzią na proekologiczną politykę międzynarodową są auta hybrydowe. Co kryje się pod tą nazwą? Czy warto wymienić standardowy samochód na model hybrydowy? Sprawdź!

Samochód na miarę czasów

W dużym uproszczeniu silnik hybrydowy zdefiniować można jako połączenie napędu elektrycznego oraz spalinowego. Nowoczesne silniki hybrydowe dzielą się na trzy typy: szeregowe, równoległe oraz szeregowo-równoległe. Najważniejszym elementem pełnego układu hybrydowego jest specjalna przekładnia planetarna, czyli element łączący silnik spalinowy, generator i silnik elektryczny.

Warto?

Jeszcze do niedawna samochody hybrydowe były pewnego rodzaju ciekawostką fascynującą fanów motoryzacji. Dzisiaj jest zupełnie inaczej. Coraz większa rzesza kierowców przesiada się ze standardowego samochodu z silnikiem spalinowym do modelu hybrydowego. I nietrudno się dziwić: użytkowanie tego typu pojazdu niesie ze sobą wiele korzyści. Do najważniejszych z nich zaliczyć możemy ograniczenie kosztów eksploatacji (co szczególnie cenne okazuje się podczas jazdy po zakorkowanych, miejskich ulicach). Mimo tego, że zakup samochodu hybrydowego może być obciążeniem dla budżetu, warto mieć świadomość, że inwestycja szybko się zwróci. Wbrew pozorom budowa silnika hybrydowego jest prosta. Zredukowanie liczby podzespołów pozytywnie przekłada się na trwałość i niezawodność urządzenia. Ponadto, dzięki coraz większej liczbie hybryd na drodze, znacząco zmniejsza się emisja szkodliwych związków do atmosfery.

SEAT w hybrydzie 

Mamy doskonałą wiadomość dla fanów hiszpańskiego giganta motoryzacyjnego. Już wkrótce do sprzedaży trafi Formentor – pierwszy samochód sportowej marki SEAT CUPRRA. Innowacyjny, zachwycający nowoczesnym designem model wyposażony został w niezwykle wydajny silnik hybrydowy plug-in. Koncepcyjny model został zaprezentowany szerszej publiczności podczas tegorocznego Geneva Motor Show