Czy wielkość kół ma znaczenie?

Koła w samochodzie to jedna z ważniejszych części. Od ich jakości zależy nasza przyczepność na różnego rodzaju drogach, zwrotność, długość drogi hamowania i sposób zachowania podczas deszczu, czy śniegu. Nie ulega zatem wątpliwości, że najważniejsze jest to, aby opony były dobrej jakości. Co jednak z wielkością kół? Czy mają one jakikolwiek znaczenie dla naszej jazdy i naszego bezpieczeństwa?

Jak dopasować wielkość kół?

Kupując samochód, np. marki Seat dostajemy w zestawie koła, które według producenta najlepiej pasują do danego modelu. Oznacza to, nie mniej nie więcej, ale to, że właśnie taka wielkość jest optymalna. Koła te pasują nie tylko pod względem wyglądu, ale także pasują do rodzaju jazdy przeznaczonej dla danego samochodu. Oczywiście praktycznie do każdego modelu Seata można założyć mniejsze bądź większe koła, jednak należy pamiętać o tym, że z pewnością wpłynie to na komfort jazdy i nie zawsze będzie to pozytywny wpływ. Dlatego wielkość kół warto dobierać według wskazań danego producenta.

Większe koła vs mniejsze koła

Zmiany średnicy kół mają tak samo wiele zalet ile wad i warto o nich wiedzieć. Z pewnością zwiększenie kół, m.in. w autach marki Seat, wpłynie pozytywnie na ich przyczepność, samochód lepiej będzie się trzymał drogi na szerokich kołach. Równie dobrze będzie się zachowywał na zakrętach, pewniej trzymał swojego pasa i pozwoli na zwiększenie prędkości podczas pokonywania łuków. Lepiej będzie się również zachowywał system hamowania, ponieważ większe koła to większe tarcze hamulcowe.

Wady zwiększenia kół w Seacie to z kolei większy wydatek, im większe koła, tym droższe. Trzeba się przygotować także na zwiększenie spalania, ponieważ większe opony mają większe opory toczenia. Zmianie podlega także sam komfort jazdy, przede wszystkim zwiększa się ciężar opony i auto przez to także waży więcej, jest ona bardziej podatna na koleiny, a do tego, szersza opona może generować większy hałas. Warto także nadmienić, że szerokie opony mają dłuższy czas hamowania na brudnej, zapiaszczonej drodze.

Wybór opony i kwestii związanych ze zwiększeniem kół to decyzja indywidualna, jednak warto wziąć pod uwagę wady i zalety tego rozwiązania.