Turbodiesel – samochód z turbodoładowaniem
Kupując nowy samochód, w pierwszej kolejności zwracamy uwagę na rodzaj silnika. Sercem większości nowoczesnych samochodów osobowych są motory z turbodoładowaniem. Dzisiaj przyjrzymy się bliżej turbodieselom –„doładowanym” silnikom napędzanym olejem. Dlaczego są one tak popularne?
Diesel a turbodiesel – czym się różnią?
Czym popularny obecnie turbodiesel różni się od standardowego silnika Diesla? Unowocześniona wersja wzbogacona jest o dodatkowy element – turbosprężarkę. Niewielki komponent składa się z turbiny i sprężarki zamontowanych na jednej osi. W wyniku ich działania do cylindrów dostaje się sprężone powietrze odzyskane ze spalin, co bezpośrednio przekłada się na wzrost mocy silnika. Silniki z turbosprężarką początkowo montowane były w samochodach sportowych, jednak od jakiegoś czasu znalazły znacznie szersze zastosowanie.
Koncerny samochodowe, a następnie kierowcy docenili walory nowoczesnego rozwiązania. Dzięki turbodieselom producenci mogą tworzyć mocne, wydajne pojazdy dorównujące modelom zasilanym benzyną bez konieczności rozbudowywania ich rozmiarów i nadmiernego obciążania konstrukcji. „Doładowane” pojazdy są nie tylko mocniejsze, przez co lepiej sprawdzają się w trudnych warunkach, ale przede wszystkim bardziej ekonomiczne, a więc bardziej przyjazne środowisku naturalnemu oraz portfelowi kierowcy.
Wysokiej klasy samochód z turbodieselem – moc, komfort, oszczędność
Z technologii turbodoładowania korzystają obecnie wszystkie największe koncerny samochodowe, między innymi SEAT oferujący bogatą gamę modeli z silnikami Tdi o różnych pojemnościach. Aby miejski SUV czy sportowy hatchback jak najdłużej służyły w nienagannym stanie, należy używać wyłącznie oleju wysokiej jakości oraz kontrolować jego poziom. Pamiętaj o tym, aby zawsze po uruchomieniu silnika przed ruszeniem rozgrzać go na biegu jałowym. Ważne jest, żeby regularnie wymieniać filtr oraz nie gasić nagle rozgrzanego, pracującego na wysokich obrotach silnika.