Bezpieczeństwo to podstawa podróżowania. Jest wiele czynników, które wpływają na nasze poczucie bezpieczeństwa podczas jazdy samochodem. Jedne z nich są zależne od stanu technicznego, inne wynikają z doświadczenia za kółkiem. To, co łączy je wszystkie to fakt, iż każdy z tych czynników jest zależny od człowieka.
Dlaczego należy wykonywać przegląd układu hamulcowego w ASO SEAT?
Pytanie mogłoby się wydawać dziwne. Jednak po głębszym zastanowieniu okaże się, że nie raz bywało, że szkoda nam czasu na sprawdzanie czegoś, co z założenia jest sprawne i w teorii działa bez zarzutu. Na sprawność hamulców w samochodzie wpływa m.in.:
- styl jazdy,
- częstotliwość wykonywanych przeglądów układu hamulcowego (powinien być wykonywany co roku podczas sprawdzania stanu technicznego pojazdu),
- stan opon w samochodzie,
- stan techniczny układu hamulcowego:
- grubość okładzin na klockach hamulcowych,
- stan płynu hamulcowego,
- stan prowadnic zacisków, tarcz hamulcowych,
- stan linki hamulcowej.
Zazwyczaj przy okazji kontrolowaniu układu hamulcowego mówi się zwykle jedynie o wymianie okładzin, szczęk hamulcowych a cała reszta pozostaje w domyśle. Będąc właścicielem auta osobowego, czy to marki SEAT, czy też innej warto mieć świadomość, że nasze bezpieczeństwo wpływ będzie mieć jakość wykonanego przeglądu technicznego.
Autoryzowany serwis SEATA – bezpieczny przegląd hamulców
Korzystając z przypadkowych punktów diagnostycznych zamiast z autoryzowanych serwisów SEATA narażamy swoje zdrowie, naszej rodziny, jak i innych uczestników drogi. Brak odpowiedniego sprzętu, mała wyobraźnia odnośnie skutków pobieżnego dokonania przeglądu technicznego może być przyczyną tragedii. W przypadku serwisu ASO SEATA wiesz, że pracowników obowiązują procedury postępowania z autem, celem przeprowadzenia kontroli układu hamulcowego, sprawności auta zgodnie z przyjętymi w firmie wysokimi standardami jakości.
Nieświadomość niedomagań układu hamulcowego w naszym aucie w połączeniu z brakiem właściwej opieki nad autem przez autoryzowany serwis SEATA jest przyczyną pogłębiających się usterek w aucie, które mogą skończyć się całkowitą awarią układu hamulcowego.
Jak dbać o układ hamulcowy by jeździć bezpiecznie?
Bezpieczną jazdę możemy zapewnić sobie sami, podnosząc swoje umiejętności w prowadzeniu auta (unikać agresywnej jazdy, gwałtownego hamowania, nie jeździć z wciśniętym pedałem hamulca itp.) reagując wcześnie na symptomy świadczące o nie prawidłowym działaniu układu hamulcowego. Ważne jest też korzystanie ze sprawdzonych punktów napraw aut, jakimi zapewne są serwisy ASO SEATA, dostępne dla wielbicieli, tych niezawodnych i nowoczesnych aut, w każdym praktycznie większym mieście.
Jakie są objawy problemów z układem hamulcowym wg ASO SEATA?
Hamulce zwykle nie psują się z dnia na dzień, do ich uszkodzenia dochodzi stopniowo. Odpowiedzialna jazda samochodem i obserwacja naszego auta pozwoli nam wyczuć zbliżające się problemy z układem hamulcowym. Do najczęściej obserwowanych objawów uszkodzeń hamulców można zaliczyć np.:
- słyszalne i wyczuwalne wibracje podczas hamowania ( „bicie” tarcz podczas hamowania),
- zapach palonej gumy,
- gorące, wyraźnie ciepłe felgi w trakcie używania auta,
- wyraźnie słyszalne tarcie elementów układu hamulcowego
Jeśli zaobserwujemy podczas hamowania słabsze niż do tej pory reagowanie hamulca na nacisk (miękki pedał) może być to objawem problemów z ABS, zwłaszcza, jeśli dojdzie do tego np. blokowanie się kół, świecąca się kontrolka ABS.