Jeśli ktoś z Państwa jeszcze nie był w Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu, to koniecznie powinien się tam wybrać. Będzie to kolorowa podróż do przeszłości, spotkanie z historią i obrzędowością wsi mazowieckiej z przełomu XIX i XX wieku.

Instytucja powstała w 1971 roku, pierwotnie jako regionalne Muzeum Etnograficzne, którego głównym zadaniem było gromadzenie dóbr kultury w zakresie etnografii i sztuki ludowej oraz objęcie mecenatu nad twórcami ludowymi i gromadzenie ich prac z zakresu snycerstwa. W 1975 roku władze miejskie przekazały teren dawnego majątku Bojanowo pod budowę skansenu, a pierwsze budynki zostały przekazane do zwiedzania w 1985 roku.

Obecnie MWM w Sierpcu to skansen, ratusz, ale również Muzeum Małego Miasta w Bieżuniu. Rejon badań prowadzonych przez Muzeum Wsi Mazowieckiej obejmuje przede wszystkim teren Mazowsza północno-zachodniego. Instytucja oferuje również bogatą ofertę edukacyjną oraz oferuje możliwość organizowania szkoleń i konferencji. Jej działalność kulturalno-edukacyjna obejmuje wystawy, odczyty, prelekcje, warsztaty, programy edukacyjne i imprezy plenerowe.

Rocznie Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu odwiedza około 60.000 gości.

 

Nowy Seat Ateca

Nowy Seat Ateca nie należy do kolekcji muzeum, ale umożliwia wygodny do niego dojazd. 😉

Jest to pierwszy SUV w historii marki SEAT. Auto mierzy 4,36 m, a bagażnik mieści 510 litrów pakunków (w wersji z napędem 4×4: 458 l pojemności). Silnik to trzycylindrowy 1.0 TSI o mocy 115 KM; kolejny to 1.4 TSI/150 KM wyposażony w system dezaktywacji cylindrów.

Nowy Seat Ateca oficjalnie zadebiutował na początku marca 2016 roku w czasie salonu samochodowego w Genewie.

 

Seat Arona

Seat Arona to dynamiczny i oszczędny miejski crossover. W 2018 roku otrzymał nagrodę za najlepszy design w prestiżowym konkursie Red Dot Design. Oferuje takie udogodnienia, jak łączność Full Link, bezprzewodowe ładowanie telefonu oraz bezkluczykowy dostęp, a dzięki systemowi monitorowania martwego pola rozpoznaje inne samochody i informuje, kiedy znajdują się w martwym polu.