Poduszki powietrzne mają wiele ważnych funkcji, ponieważ chronią podróżujących w przypadku wypadku. Pierwsze systemy takich poduszek zostały wprowadzone w latach 70- tych XX wieku (jednak tylko dla kierowców), a ich popularność zaczęła wzrastać w latach 80-tych i właśnie wtedy pojawiły się poduszki powietrzne dla pasażerów.
Poduszki powietrze: funkcje i zasady działania
Poduszka powietrzna to element pasywnego systemu bezpieczeństwa, którego celem jest zamortyzowanie uderzeń w trakcie wypadku. Poduszki powietrzne chronią przede wszystkim głowy pasażerów i kierowcy. Pierwsze poduszki wprowadzono w 1982 roku wraz z napinaczami pasów, natomiast od 1989 roku w USA wszystkie samochody muszą posiadać te elementy. W praktyce poduszka powietrzna to worek napełniany gazem, a wybuch tego elementu jest inicjowany przez wzbudzenie czujnika w samochodzie.
Ile poduszek powietrznych ma nowoczesne auto?
Standardem we wszystkich samochodach są poduszki powietrzne dla kierowcy i pasażera, natomiast w nowoczesnych autach z oferty marki Seat pojawia się więcej poduszek powietrznych, tj. boczne i kurtynowe dla osób siedzących z przodu oraz boczne poduszki dla pasażerów z tyłu. Przykładowo Seat Ibiza posiada aż 6 poduszek powietrznych, które chronią wszystkie osoby w pojeździe.
Bezpieczeństwo to podstawa
Najważniejszą funkcją poduszek powietrznych jest dbanie o bezpieczeństwo kierowcy oraz pasażerów. Kluczowym elementem konstrukcji jest tutaj sterownik poduszek powietrznych z czujnikiem zderzenia, dzięki któremu osoby przebywające w pojeździe są bezpieczne. Można uznać, że poduszki powietrzne ratują nie tylko zdrowie, ale także życie, ponieważ w znacznym stopniu zmniejszają obrażenia ciała i sprawiają, że wszystkie osoby podróżujące w pojeździe są bezpieczniejsze. Wybierając nowoczesny samochód marki Seat możesz być pewny, że Ty oraz twoja rodzina będziecie bezpieczni w razie wypadku.