Rok modelowy – dlaczego data produkcji ma tak duże znaczenie w przypadku auta?

Na rocznik samochodu zwracają uwagę zarówno kupujący, jak i sprzedający, ponieważ to ten czynnik jest jednym z ważnych elementów wyznaczających cenę pojazdu. Właśnie dlatego warto zwrócić uwagę na rok modelowy wybranego auta.

Co to jest rok modelowy?

Rok modelowy jest nowy rocznik samochodu, czyli produkcja nowej generacji danego modelu. Dla kupującego rok modelowy ma przede wszystkim znaczenie informacyjne, a także wiąże się ze zmianami ceny, w trakcie ewentualnej odsprzedaży pojazdu.

 

Rok produkcji a rok modelowy?

Przy zakupie nowego samochodu, na przykład z salonu Seata, rocznik ma mniejsze znaczenie niż w przypadku zakupu auta używanego. Przykładowo, kupując Seata Leona można wybrać auto z poprzedniego rocznika, na przykład 2019 i nowego, czyli 2020. Oba auta są fabrycznie nowe, jednak to pierwsze będzie tańsze. Dzieje się tak dlatego, że obowiązujące w Polsce przepisy wymagają w trakcie sprzedaży podawania roku modelowego, ale już nie miesiąca. Tak więc wybierając auto z grudnia 2019 roku po kilku latach sprzeda się je taniej niż auto ze stycznia 2020 roku (oczywiście jest to uproszczenie bo na cenę auta wpływa wiele innych czynników). Oznacza to, że kupujący powinien zwrócić uwagę nie tylko na rok modelowy, ale także na rok produkcji, ponieważ w ten sposób można ocenić wartość auta.

Czy warto kupić auto z poprzedniego rocznika?

Warto wiedzieć, że osoby, którym zależy na niższej cenie mogą zdecydować się na samochód z wyprzedaży rocznika, czyli na starszy rok modelowy. W salonach Seata wyprzedaż rocznika zaczyna się zwykle w listopadzie i właśnie wtedy warto wybrać się i poszukać swojego ideału. Jeśli chodzi o rok modelowy to ma on szczególne znaczenie w przypadku zakupu aut używanych. Warto jednak wiedzieć o tym, że kupując samochód od kogoś lepiej patrzeć na stan techniczny, przebieg, a nie na rok modelowy lub rok produkcji.