Salon samochodowy salonowi nierówny

Wydawałoby się, że niezależnie od salonu samochodowego, jego lokalizacji i właściciela, każdy ma taką samą ofertę samochodów danej marki. Otóż nie!

Warto zapoznać się z kilkoma różnym, by porównać zaproponowane rozwiązania i wybrać najkorzystniejszy dla siebie wariant, konfigurację i cenę.

Co kraj to … inna dostępność wersji wyposażenia?

Niektórzy producenci oferują różną dostępność wybranych modeli i wyposażenia w zależności od lokalnych rynków. Przykładowo produkowany w Polsce Fiat 500, u nas dostępny jest tylko w wersji Lounge, pozostałe wersje wyjeżdżające z fabryki w Tychach podziwiać można tylko w salonach na terenie Włoch.

Różnice wynikają głównie z dostosowania samochodów do rynku zbytu. Preferencji kierowców, klimatu, ukształtowania terenu. I tak np. oczekiwania dotyczące parametrów technicznych takich jak klimatyzacja, ogrzewanie są znacznie inne na północy jak i na południu Europy.

Sprowadzanie samochodu z zza granicy

Porównując ceny wybranych modeli w internecie należy zwrócić uwagę czy wyposażenie i wnętrze są ze sobą tożsame. Czasem skusi mocniejszy silnik Opla dostępny tylko w Niemczech, albo Seat w Hiszpanii w bardziej podrasowanej wersji.

W przypadku zagranicznych salonów pamiętać o doliczeniu podatku VAT, który należy opłacić sprowadzając samochód do kraju. Oferta pozornie atrakcyjna, może okazać się nieopłacalna po podliczeniu dodatkowych kosztów związanych ze sprowadzeniem, rejestracją i opłatami celnym.

Działanie lokalne

Zamiast szukać alternatyw po zagranicznych salonach, warto zaufać krajowym dealerom. Przykładowo zaglądając do autoryzowanych salonów Seata, można z powodzeniem skonfigurować swoje auto. Rodzinny minivan Seat Alhambra, zwinny miejski Seat Ibiza, elegancki Seat Leon, czy nowy, przestronny SUV Seat Tarraco.

Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, by porównać oferty z kilku salonów, zawalczyć o najlepsze rabaty i cieszyć się jazdą wymarzonym samochodem z kompleksową obsługą zawsze pod ręką.