Konflikt między entuzjastami skrzyń biegów obu rodzajów jest już tak stary, jak sama skrzynia automatyczna. Wielu kierowców uznaje automat za zbędny wymysł, uniemożliwiający prawidłowe wyczucie dynamiki silnika. Jak się jednak okazuje, współczesne automaty, wykorzystywane chociażby w najnowszych modelach marki SEAT, to urządzenia znacznie wydajniejsze od skrzyń automatycznych pierwszych generacji. Przyjrzyjmy się zatem, której skrzyni biegów warto jest dać szansę w dzisiejszych czasach.
Kiedy nasz SEAT ma się poruszać po mieście…
Generalną zaletą skrzyń automatycznych, tuż obok ich wygody, jest znacznie efektywniejsza jazda po zatłoczonych miejskich ulicach. Samochód musi bowiem wciąż zwalniać i zatrzymywać się, co wymaga od nas ciągłego operowania dźwignią oraz pedałem sprzęgła. Wielu kierowców uskarża się wówczas na duży dyskomfort. Skrzynia automatyczna jest także idealnym wyborem dla początkujących, dla których sporym wyzwaniem jest już sama jazda, wraz z jednoczesnym skupieniem się na tym, co dzieje się na drodze. Jeśli nowy SEAT jest zatem naszym pierwszym samochodem, spytajmy w salonie o model wyposażony właśnie w automat.
Skrzynia biegów do SEATa terenowego
Manualna skrzynia biegów lepiej sprawi się z kolei w przypadku aut, które często pokonują trudny teren. To właśnie klasyczne rozwiązania umożliwią nam bowiem lepsze wyczucie pracy naszego auta, co pozwoli nam na bieżąco dostosować dynamikę pracy silnika do aktualnie pokonywanego odcinka. Jeśli nasz SEAT ma nam zatem służyć do offroadu lub szybkiej jazdy na torze, pozostanie przy klasycznym sposobie zmiany biegów jest zdecydowanie zalecane.
O jaką skrzynię biegów zapytać w salonach SEAT?
Decydując się na konkretną skrzynię biegów podczas dostosowywania wyposażenia do kupowanego modelu SEATa, pamiętajmy też o ewentualnych kosztach serwisu. Skrzynie automatyczne, choć wygodniejsze, są znacznie bardziej złożone, przez co ich naprawa jest droższa. Z drugiej jednak strony, korzystanie z manualnej skrzyni biegów w warunkach miejskich sprzyja szybszemu zużyciu się sprzęgła. Kupując więc nowy samochód z konkretnym wyposażeniem, weźmy pod uwagę nasze indywidualne potrzeby. To właśnie one zdefiniują w pełni, który typ skrzyni biegów lepiej wpasuje się w nasze preferencje.