Systemy wykrywania zmęczenia – dlaczego są tak istotne?

Jak wykazują liczne statystyki z całego świata, powodem sporej części wypadków samochodowych w skali rocznej wciąż jest zmęczenie kierowcy. W krajach takich, jak USA, wycieńczenie wciąż zajmuje pierwsze miejsce na liście przyczyn wypadków śmiertelnych. Aby móc skutecznie walczyć z tym problemem, eksperci z SEAT opracowali nowatorski system wykrywania zmęczenia. Jest on wykorzystywany między innymi w nowym Seacie Ibiza. W niniejszym artykule opowiemy Wam, w jaki sposób działają takie systemy.

Jak nowy SEAT Ibiza dba o nasze bezpieczeństwo?

Ponieważ SEAT Ibiza w dalszym ciągu pozostaje jednym z flagowych modeli hiszpańskiej marki, system rozpoznawania zmęczenia został wykorzystany także w jego najnowszej wersji. Funkcja ta jest adresowana przede wszystkim do tych kierowców, którzy często jeżdżą po zmroku, pokonując każdego dnia dłuższe trasy. Działanie takiego systemu jest oparte na monitorowaniu ruchów kierownicy. Jeśli staną się one wolniejsze lub chaotyczne, samochód zacznie reagować. Usłyszymy wówczas sygnał alarmowy, zaś na pulpicie zacznie palić się ikonka z filiżanką kawy. Będzie to dla nas jasny znak, aby zatrzymać się i rozprostować nieco nogi. Jeśli mamy taką możliwość, odwiedźmy stację benzynową i napijmy się kawy, zanim wznowimy jazdę.

Czy SEAT Leon i inne modele również posiadają ten system?

Ponieważ bezpieczeństwo kierowców jest dla tej marki kwestią pierwszorzędną, zarówno nowy SEAT Leon, jak i pozostałe modele zostały wyposażone w system rozpoznawania zmęczenia. To jednak nie wszystko. W nowoczesnych autach tej marki znajdziemy też szereg innych systemów, zwiększających nasze bezpieczeństwo. Asystent pasa ruchu uniemożliwi nam nagły zjazd z zajmowanego pasa, zaś inteligentne systemy monitorowania przestrzeni wokół auta wyhamują automatycznie, jeśli grozić nam będzie stłuczka. Dzięki temu, nowy SEAT ochroni nas nawet wtedy, gdy z wyczerpania nie zareagujemy w porę na sygnał dźwiękowy.

Najwyższa jakość ochrony!

Zarówno SEAT Leon, jak i Arona tudzież Ateca gwarantują nam najwyższy poziom bezpieczeństwa na drodze. Zachęcamy zatem gorąco do zapoznania się z ofertą tego producenta i umówienia się na jazdę próbną interesującym nas modelem. Bez względu na to, czy szukamy eleganckiego crossovera na każdą okazję, czy też dużego auta rodzinnego, każda z propozycji tej marki łączy w sobie styl z najnowocześniejszymi technologiami, chroniącymi nas, naszych pasażerów oraz innych użytkowników drogi.