O Płocku

Płock to miasto w Polsce położone w Kotlinie Płockiej nad Wisłą, w województwie mazowieckim. To historyczna stolica Mazowsza oraz była stolica Polski (w latach 1079–1138). W latach 1975–1998 miasto było stolicą województwa płockiego. Płock to polskie miasto-bohater (tytuł ten nadano mu 10 kwietnia 1921, odznaczając je Krzyżem Walecznych).

Jego powierzchnia to 88,06 km kw., a populacja wynosi około 120 tysięcy mieszkańców. Główna część miasta położona jest na wysokim, prawym brzegu Wisły; na lewym brzegu znajdują się dzielnice: Radziwie, Góry, Ciechomice i Pradolina Wisły.

Prawa miejskie uzyskał w 1237 roku. W 1784 roku był miastem królewskim Korony Królestwa Polskiego w starostwie płockim.

 

Architektura Płocka

Na terenie Płocka znajdują się godne obejrzenia zabytki, jak bazylika katedralna wzniesiona w 1144 roku z fundacji biskupa Aleksandra z Malonne. Była wielokrotnie przebudowywana, jednak zachowała swoje pierwotne romańskie elementy. W Kaplicy Królewskiej znajduje się sarkofag Władysława Hermana i Bolesława Krzywoustego, a w kruchcie – kopia słynnych romańskich drzwi płockich, wykonanych dla katedry około 1154 roku w Magdeburgu.

Inną ciekawą pozycją architektoniczną wartą obejrzenia jest zamek książęcy z XIV wieku, przebudowany w XVI w. na opactwo benedyktynów. Zamek posiada dwie gotyckie wieże: Wieżę Szlachecką (dawne więzienie dla szlachty) oraz Wieżę Zegarową . W dawnym opactwie znajduje się obecnie Muzeum Diecezjalne, a w dawnym budynku muzeum – kolekcja malarstwa, rzeźby i rzemiosła artystycznego.

Godnym obejrzenia miejscem w Płocku jest bez wątpienia zabytkowy most drogowo-kolejowy z 1938 roku, noszący imię Legionów Józefa Piłsudskiego. Od 2009 most jest iluminowany w 3 kolorach, nawiązujących do kolorów flagi miejskiej: żółtym, czerwonym i niebieskim. To najdłuższa, 690-metrowa iluminacja mostowa w Europie, nocą zachwycająca swą lekkością.

 

Seat Ibiza – na podróż do Płocka i po Płocku

Jednak nie zawsze chcemy spacerować po Płocku, czasem chcemy bądź musimy też gdzieś podjechać. I tu doskonale sprawdzi się samochód osobowy klasy aut miejskich, jak Seat Ibiza, produkowany przez hiszpańską markę SEAT od 1984 roku.

 

 

Nowy Seat Ibiza

Nowy Seat Ibiza to ekonomiczny miejski samochód, który sprawdzi się nie tylko w Płocku, ale i w każdym innym mieście, jak i poza nim. To auto, które oczarowało już wielu użytkowników i testerów, między innymi z uwagi na interesujący wygląd oraz komfort użytkowania. Nowy Seat Ibiza nie ma najmniejszego problemu z szybką zmianą pasa, włączeniem się do ruchu czy przyspieszeniem.