O Zalewie Zegrzyńskim

Zalew Zegrzyński to zbiornik retencyjny na Narwi w Kotlinie Warszawskiej, utworzony w roku 1963. Wybudowano go jako najniżej położony element kaskady zbiorników na Bugu, które miały umożliwić żeglugę. Ostatecznie jednak zrezygnowano z budowy pozostałych zbiorników, a zalew wykorzystywany jest głównie do celów rekreacyjnych oraz jako rezerwuar wody pitnej dla aglomeracji warszawskiej. Zapora odgrywa również pewną rolę energetyczną. Zbudowano na niej elektrownię wodną o mocy 20 MW.

Zbiornik ma powierzchnię 3030 hektarów, jego długość wynosi 41 km, a szerokość do ok. 3,5 km.

Otoczony jest lasami sosnowymi, w których swoje siedliska mają ptaki, takie jak na przykład rybitwy, mewy, łabędzie, perkozy i kaczki.

Przez Zalew Zegrzyński od 2003 roku przebiega most drogowy o długości 332 m i szerokości 13,5, który jest częścią drogi krajowej nr 61. Świetnym pomysłem jest spakowanie paru rzeczy do swojego samochodu, na przykład Seata Ateca o minimalnej pojemności bagażnika (przy rozłożonych siedzeniach) 510 l. i pojechanie tą drogą nad Zalew, na parę godzin, na weekend lub na cały urlop. Równolegle do wyżej wspomnianego mostu stanowiącego część trasy z lustra zbiornika wystają relikty mostu zbudowanego przed powstaniem zbiornika (widoczna jest różnica w wysokości skrajni).

Nad Zalewem trudno się nudzić. Oferuje takie atrakcje, jak dzika plaża w Nieporęcie, Dynioland w Wieliszewie, Port Nieporęt-Pilawa, Dworek Szaniawskich i inne.

 

Seat Ateca

Wspomniany wyżej Seat Ateca jest doskonałą propozycja dla zwiedzających piękny rejon Zalewu Zegrzyńskiego, choć oczywiście nie tylko dla nich. To pierwszy samochód sportowo-użytkowy tej marki. Oficjalnie zadebiutował na początku marca 2016 roku w czasie salonu samochodowego w Genewie.

 

 

Nowy Seat Ateca

Nowy Seat Ateca został zbudowany na wspólnej dla marek koncernu VW modułowej platformie MQB. Najlepsze oferty na nowe Seaty Ateca można znaleźć w autoryzowanych salonach Seata. Oprócz promocji i wyprzedaży oferowane są różne warianty wyposażenia dodatkowego.